Peties ankštumo sindromas – nemaloni peties skausmo priežastis

Peties traumaSkausmas tarsi iš niekur

Vieną rytą atsikėlę iš lovos galite pajusti peties skausmą, kuris atsiranda „tarsi iš niekur“. Iš tikrųjų peties skausmas neatsiranda staiga (išskyrus traumos atvejus). Dažniausiai problema peties sąnarį sudarančiose dalyse kyla pamažu ir tik  jai „įsisiautėjus“ atsiranda pirmasis pastebimas jų veiklos sutrikimą rodantis požymis – skausmas.

Peties ankštumo sindromas – tai sutrikimas, dėl kurio žmogaus atliekami judesiai, kuriuose dalyvauja peties sąnarys, tampa riboti ir kelia peties skausmą. Šis sindromas kyla dėl ankštumo tarp žastikaulio ir mentės ataugos peties srityje, kurio atsiradimą paskatina trauma arba uždegimas. Kol nepasireiškia peties ankštumo sindromas ir net mažiausi judesiai netampa skausmingi, jūs galite net nežinoti, kad jums yra (ar buvo) kilęs peties uždegimas.

Peties skausmas patyrus traumą

Vis dėlto peties ankštumo sindromas ir jį lydintis peties skausmas dažniausiai kyla po traumos. Jei į patirtą peties traumą numojote ranka ir laiku nesikreipėte į gydytoją, jos padariniai gali paskatinti ankštumo atsiradimą peties sąnaryje. Dėl šios priežasties reiktų į gydytoją kreiptis iš karto po traumos, nelaukiant, kol skausmas „praeis savaime“. Kai kurie pacientai po traumos skausmą jaučia labai trumpai arba jis yra ne toks stiprus, kad priverstų juos rimtai susirūpinti. Vėliau, skausmui sustiprėjus, jau būna per vėlu gydyti peties sąnarį alternatyviais būdais – belieka operacija.

Artroskopinio peties ankštumo pašalinimo operacija

Artroskopas yra pieštuko dydžio medicininis instrumentas, kuris leidžia filmuoti sąnario vidų su ant jo pritvirtinta miniatiūrine filmavimo kamera. Jis naudojamas artroskopinio peties ankštumo pašalinimo operacijos metu tiek apžiūrint peties sąnarį, tiek sutvarkant jo pažeidimus chirurginiu būdu.

Peties sąnario operacija atliekama padarant negilius įpjovimus odoje ir per juos įkišant artroskopą. Jos metu naudojama vietinė arba regioninė nejautra. Procedūros trukmė svyruoja nuo trisdešimt iki devyniasdešimt minučių – ji priklauso nuo pažeidimo, padaryto peties sąnariui, dydžio. Pagrindinis artroskopinio peties ankštumo operacijos tikslas – normalias peties funkcijas trikdančios petinės mentės ataugos pašalinimas ir jos keliamo peties skausmo sustabdymas.

Praėjus vos savaitei po operacijos, pacientas jau gali atlikti pasyvius peties sąnario judesius, o praėjus trims – ir aktyvius. Siūlai ištraukiami po operacijos praėjus maždaug keturiolikai dienų. Po dviejų-keturių mėnesių pacientas tampa visiškai darbingas ir gali atlikti pilną peties sąnario judesių amplitudę. Peties skausmas išnyksta ir žmogus vėl gali mėgautis judėjimo laisve.