Sveikos mitybos piramidė

sveikos mitybos pyramidePaprastas sveikos mitybos piramidės modelis yra žinomas visiems. Tačiau ne visi žino, kad šios piramidės gali būti skirtingos. Pasidomėkime jomis.

Sveikos mitybos piramidė Vikipedija

Ką apie sveikos mitybos piramidę sako Vikipedija? Originalioje, pačioje pirmoje mitybos piramidėje pagrindą sudarė grūdinių kultūrų produktai. Anot autorių, šių produktų reikėtų valgyti daugiausiai. Mažiau reikėtų valgyti daržovių, o dar mažiau – vaisių. Tačiau ir šie produktai išlieka piramidės apatiniuose sluoksniuose. Dar mažiau rekomenduojama valgyti pieno ir mėsos produktų, o pačioje piramidės viršūnėje atsiduria riebalai ir saldumynai, kurių reikėtų vengti. Tačiau mitybos piramidės kone kasmet keičiasi, mokslininkams dirbant ir įrodant vienų ar kitų maisto produktų naudą ar žalą.

Sveikos mitybos piramidė suaugusiems

Sveikos mitybos piramidės keičiasi ir šiandien daugumos piramidžių pagrindą sudaro nebe javai, bet… vanduo. Supratus vandens svarbą organizmui, pradėta skatinti žmones išgerti apie 2 litrus vandens per parą. Vandeniui užėmus piramidės pagrindą, į antrą aukštą buvo nukeltos grūdinės kultūros ir jų svarba buvo sulyginta su vaisiais ir daržovėmis. Tad šių produktų reikėtų valgyti ne ką mažiau nei javų. Piramidės viršūnė iš esmės nepakito – joje liko mėsa, žuvis, pieno produktai ir galiausiai riebalai ir įvairūs saldumynai. Tokai sveikos mitybos piramidė rekomenduojama suaugusiems, o vaikams maitintis derėtų šiek tiek kitaip.

Sveikos mitybos piramidė vaikams

Vaikams skirta mitybos piramidė ne itin skiriasi suaugusiųjų. Teigiama, kad daugiau kaip pusė gaunamos energijos turi ateiti iš grūdinių kultūrų maisto produktų. Kita dalis yra vaisiai ir daržovės, kurių suvartojimas praktiškai neribojamas. Vaisiuose gausu angliavandenių, kurie suteikia vaikui energijos, todėl jie itin svarbūs. Na o daržovės būtinos dėl gaunamų vitaminų ir mikroelementų. Toliau keliaujama prie mėsos ir pieno, kurie yra baltymų ir kalcio šaltiniai, svarbūs vaiko vystymuisi. Galiausiai, kad ir kaip gali būti sunku, bet vaikui reikėtų duoti kuo mažiau saldumynų, riebalų, o taip pat ir riešutų, kuriuose taip pat yra nemažai riebalų. Visgi, sveiką mitybą reikia derinti ir su fiziniu aktyvumu, nes kitaip ji neteiks daug naudos.

Sveikos mitybos piramidė 2017

Kaip minėjome straipsnio pradžioje, sveikos mitybos piramidės nuolat keičiasi, keičiantis ir žmonių supratimui apie vienus ir kitus maisto produktus. Augant susidomėjimui sveika mityba, buvo suprasta, kad kas tinka vienam, nebūtinai tinka ir kitam. Pavyzdžiui, kai kuriems žmonėms grūdinės kultūros gali būti ne pats geriausias pasirinkimas ir tik auginti riebalus ant pilvo. Šiandien galima rasti tyrimų, kurie, ištyrus jūsų kraują, pasako, kokie produktai tinka būtent jūsų organizmui. (Dieta pagal kraujo grupes rasite čia) Vis dėl to, sveikos mitybos piramidžių nereikėtų nurašyti, nes tai yra puikus atspirties taškas planuojant sveiką mitybą ir normuojant skirtingus maisto produktus.

Pagrindinė maisto piramidė yra beveik nekintanti, tačiau ji nežymiai yra koreguojama pritaikant prie žmogaus amžiaus, lyties ir kitų fiziologinių savybių ar norimų pasiekti su sveikata susijusių tikslų. Todėl geriau sekti sveikos mitybos naujienas ir domėtis, koks maisto produktų paskirstymas jums labiausiai tinka.

Daugiau idomios informacijos rasite čia www.asliekna.lt